سخنان مقام معظم رهبری
o سخنان رهبر پیرامون موضوعات مختلف
خانه آرشیو عناوین مطالب وبلاگ RSS
سخنان رهبرپیرامون ماه مبارک رمضان
موضوع: سخنان مقام معظم رهبری درماه رمضان سال1389 شنبه دوازدهم آذر ۱۳۹۰ 21:52
سخنان مقام معظم رهبری

امسال نیز بنابر روال سالهای گذشته، در ماه مبارک رمضان، حافظان و قاریان شرکتکننده در مسابقات بینالمللی قرآن کریم به دیدار مقام معظم رهبری شتافتند تا جان تشنه خود را از زلال سخنان او سیراب سازند. آنچه در پی میاید، مشروح این سخنان است؛ امید آنکه مورد توجه همه قرآنیان قرار گیرد.

بسم الله الرحمن الرحیم. از برادران عزیزی که امسال هم مثل سالهای قبل، دل و محفل ما را به تلاوت کلام الهی منوّر کردند، خیلی تشکر میکنیم. امسال برنامه ما از سالهای قبل هم بهتر بود؛ پیشرفت قرای جوان ما در تلاوت، محسوس است. الحمدللَّه، پی درپی این نسلهای قرآنی یکی پس از دیگری میایند، استعدادهای خوب، دلهای پر از شوق و نفسهای گرم، در خدمت قرآن و تلاوت آن قرار میگیرند. این، بخشی از قضیه است؛ اما یک بخش لازم است.

تأکید بر عمل به قرآن همراه با تلاوت

من همین جا تذکر بدهم که اگر ما معتقدیم ـ که معتقدیم ـ عمل به قرآن، اساس و محور احیای قرآن است و مسئله به تلاوت و خواندن و اینها ختم نمیشود، معتقدیم باید به قرآن عمل و جامعه و فکرمان را قرآنی کنیم، باید قرآن را باور کنیم و وعده قرآن را وعده صدق و حق بدانیم، همین طور که خود قرآن میفرماید: «و تمّت کلمة ربّک صدقاً و عدلاً لامبدّل لکلماته»، همچنان که باید تعاملمان با شخص خودمان، با افراد خانواده و محیط کار و اجتماعمان، با مسلمانان کشورهای دیگر، با قدرتها، با ملتها، همه اینها باید با نَفَس و روح قرآنی تنظیم بشود، اینها همه اش درست است و به آن اعتقاد داریم، اما اینها به این معنا نیست که ما تلاوت قرآن را دست کم بگیریم.وقتی شما حافظ قرآن هستید، این تکرار آیت قرآنی و انس دائمی با قرآن، به شما فرصت میدهد که در قرآن تدبّر کنید. «تدبر در قرآن» با یک بار و دوبار خواندن حاصل نمیشود؛ با تکرار و انس با ایه ای از قرآن و امکان تدبّر در آن به دست میاید. لطایف قرآن کریم را جز با تدبّر نمیتوان فهمید. بنابراین حفظ و فهم معانی قرآن و تلاوت آن لازم است.

تلاوت تأثیرگذار

در مورد تلاوت قرآن ما هر سال به طور مفصل نکاتی را عرض کرده ایم. الحمدللَّه روزبه روز جماعت قرآنی ما، هم دایره شان وسیع تر و هم از این جهت بهتر شده اند؛ با خواندن قرآن و کیفیت اثرگذاری با تلاوت آشنا شده اند. هر تلاوتی اثرگذار نیست؛ بعضی از تلاوتها هست که وقتی اجرا میشود، معانی قرآن را در گوش و دل و جان مخاطب رسوخ میدهد؛ دست یافتن به چنین تلاوتی، با ارزش است. ما میخواهیم به آنجا برسیم. البته شرط این، صدا، موسیقی، کیفیت ترکیب بندی آیت است همه اینها مؤثر است. الحمدللَّه جوانهای ما در این زمینه واردند و حرکتشان حرکت خوبی است و روزبه روز هم بهتر خواهد شد.

(منبع:www.hawzah.net)
نوشته شده توسط مهدی شریفی | لینک ثابت |


sokhananerahbar.blogfa.com & Designer: GholamReza Sedaghati